Zubne krunice postavljaju se kada pacijenti žele promijeniti, odnosno ispraviti položaj i oblik zuba ili pak boju zuba.
Ako su zubi liječeni te imaju velike ispune (plombe), potrebno ih je ojačati jer su podložniji oštećenjima i pucanju. Najbolji način za to je izrada zubnih krunica kojima “okrunimo” zub cijelom površinom, povećavajući mu čvrstoću i trajnost u ustima.
Zubne krunice postavljaju se na implantate u slučajevima kada nedostaje zub, a isti je nadomješten dentalnim implantatom.
Kandidati za zubne krunice pacijenti su koji imaju ugrađene dentalne implantate, probleme s bojom, položajem i oblikom zuba, liječene zube koji su oslabljeni velikim ispunima (plombama) ili zube koje je potrebno nadograditi kolčićima te potom okruniti zubnim krunama kako bismo ih ojačali.
Zubne krunice izrađuju se već desetljećima, a standard je metalkeramička krunica. Razvojem tehnologije i znanja sve više se izrađuju cirkonkeramičke krunice zbog izvrsnih mehaničkih svojstava i estetike.
Bezmetalne krunice estetski su i zdravstveno superiornije rješenje u odnosu na metalkeramičke krunice. Ne izazivaju alergijske reakcije jer u sebi ne sadrže nikal i još neke legure metala koje se nalaze u sastavu metalkeramičkih krunica. Ne ostavljaju taman rub između zubnog mesa i ruba zuba jer ne sadrže metal. Imaju transparentnost prirodnih zuba.
Životni vijek krunice je u prosjeku oko 10 godina koliko propisuju proizvođači materijala.
Važno je napomenuti da vijek trajanja krunice ovisi isključivo o pacijentovim navikama i oralnoj higijeni. Prirodan zub, nosač krunice ili mosta, u slučaju loše oralne higijene može dobiti karijes te se na taj način ugrožava trajnost krunice/mosta. Zbog toga, osobito su važne redovite kontrole kod stomatologa najmanje jedanput godišnje.
Nakon trajnog cementiranja keramičkih krunica osjetljivost zubnog mesa je normalna pojava koja prestaje nekoliko dana nakon cementiranja.
Potreban je oprez kao i kod prirodnih zuba, što podrazumijeva izbjegavanje grickanja i žvakanja tvrde hrane jer postoji opasnost od pucanja.
Ako pacijenti imaju problem sa škrgutanjem zuba, tj. bruksizmom, poželjno je napraviti udlagu (gumu) koja štiti zube prilikom spavanja.
Cijena izrade zubnih krunica ovisi o vrsti materijala iz kojeg se izrađuju. Budući da je cirkonij teško dostupan u prirodi, zbog te činjenice i svojih karakteristika koje najvjernije dočaravaju izgled i svojstva prirodnog zuba, cirkonkeramičke krunice skuplje su od metalkeramičkih krunica.
Za prirodan izgled vaših novih zuba i vrhunsku estetiku novoga osmijeha biramo samo najbolje materijale!
Ako imate pitanja i želite dogovoriti BESPLATAN prvi pregled i konzultacije s oralnim kirurgom – Javite nam se! Radujemo se vašem dolasku!